Потреба в масажі виникає в живому організмі майже рефлекторно. До речі, варто людині чогось вдаритися, як тут же, майже несвідомо, вона розтирає, розминає болюче місце. Всі ці дії не що інше, як різновид масажу, що ввійшов в арсенал захиснопристосувальних засобів живого організму.  Усвідомлена діяльність допомогла людині належно оцінити лікувально-профілактичні якості найпростіших прийомів масажу, вигадувати нові, знаходячи їм різноманітне застосування та вдосконалювати техніку їх виконання.

 

            З літературних пам’яток старовини дізнаємося, що у давнину масажні прийоми використовували перш за все для лікування.

У стародавньому Китаї були лікувально-гімнастичні школи, в яких хворих лікували масажем. Відомо про застосування масажу в Стародавній Індії, Єгипті, Абіссинії, Лівії, Нубії та інших арабських державах. У Давніх єгиптян описані прийоми масажу із застосуванням мазей і олій. З праць сотень учених і лікарів багатьох країн у різні часи дізнаємося, як опрацьовувалася теорія і практика застосування масажу.

            У ХVІІІ-ХІХ століттях з розвитком біологічних наук, вивченням анатомії і фізіології кровообігу людини масаж стали все ширше застосовувати як терапевтичний засіб. Із розвитком техніки вдосконалюються і прилади для масажу. Масаж — союзник спорту. Тому там, де добре був розвинутий спорт, процвітав і  досконалювався масаж. Обов’язкове фізичне виховання хлопчиків у Стародавній Греції починалося з семи років і передбачало, крім фізичних вправ, ряд гігієнічних заходів, розтирання тіла оліями, масаж, самомасаж.

            Передові лікарі всіх часів надавали великого значення масажу і впроваджували його в побут, спорт, школи, війську. На сьогоднішній день існує безліч видів масажу та масажних методик, в тому числі й апаратних. Незмінною залишається тільки виснажлива праця масажиста.

Щоб зрозуміти та розібратися у великому світі масажного мистецтва, слід послідовно йти, прямуючи від більш широких груп, до більш структурованих. З виконання самого масажу його ділять на дві великі групи: ручний та апаратний масаж. Виходячи з цих двох великих класифікацій, їх спільне застосування створрться численні види та різновиди масажу. По виду застосування масаж можна розподілити на загальний, який поширюється на все тіло, і на місцевий, який справляє свій вплив на певні ділянки тіла.А за призначенням, масаж мжна розбити на лікувальний, гігієнічний, спортивний, косметичний, рефлекторний і окремо, певно, варто виділини східний.

 

РУЧНИЙ МАСАЖ

Найкраще опрацьовані і засвоєні види масажу руками. Є декілька методик його проведення, що відрізняються не лише технікою прийомів, але й основним завданням і механізмом впливу на організм. Проте в своїй основі всі види масажу руками мають багато спільного і кінцевий ефект від їх застосування зводиться до впливу на окремі органи і системи засобами механічного, гормонального і нервово-рефлекторного факторів. Масаж руками можна застосовувати в будь-яких умовах (стадіон, басейн, спортивний майданчик, зал, лазня тощо.).

 

ЛІКУВАЛЬНИЙ МАСАЖ

Лікувальний масаж — це низка окремих масажних прийомів, які застосовуються для нормалізації функції при різних захворюваннях. Залежно від характеру функціональних порушень він застосовується в різноманітних модифікаціях, має свою методику, показання і протипоказання, має загальний і локальний вплив. Лікувальний масаж може бути як апаратним, так і ручним. Частіше проводиться локально і в поєднанні з медикаментозним лікуванням, лікувальною фізкультурою, фізіопроцедурами.

Лікувальний масаж призначає лише лікар.

КЛАСИЧНИЙ МАСАЖ

Найкраще опрацьований і нерідко застосовується у практиці спортивного тренування. У класичний масаж у війшло все краще, що є в практиці різних видів масажу. Його техніка найбільш раціональна і досконала, а методика побудована на науковій основі..

ГІГІЄНІЧНИЙ МАСАЖ

Застосовується для профілактики захворювань, збереження або підвищення працездатності функції окремих органів. Може проводитись як масаж окремих ділянок Тривалість сеансу - 15 хв. Часто гігієнічний масаж поєднується з ранковою гімнастикою і водними процедурами, розтиранням тіла (жорстким рушником). Його можна використовувати для підвищення загального тонусу організму і покращення працездатності.

КОСМЕТИЧНИЙ МАСАЖ

Косметичний масаж поділяється на різні види:

  • гігієнічний, що сприяє покращенню загального вигляду шкіри, попередженню передчасного старіння
  • пластичний, який застосовують у разі зниженого тургору шкіри, утворення складок і зморшок
  • лікувальний косметичний масаж використовують при жирній і пористій шкірі для зменшення лущення шкіри, набряків, у разі відкладення жиру
  • антицелюлитний
  • для схуднення
  • підтяжка шкіри після схуднення та багато інших

Масажують переважно відкриті ділянки тіла — обличчя, шию, руки, волосяну частину голови.

 

Масаж — це загальновизнаний засіб у боротьбі із втомою. Його застосовують як ефективний засіб відновлення працездатності після навантажень різного походження, а також як засіб відновлення порушених функцій організму.

 

Масаж має головним чином рефлекторний вплив на частини тіла, органи і системи, віддалені від місця виконання масажних прийомів. Встановлено, що під час массажу через численні нервові закінчення шкіри, м’язів, сухожиль подразнення передається до центральної нервової системи  — кори головного мозку. У результаті виникає реакція з боку різних органів і системи організму. Впливаючи на тканини, прийоми масажу викликають збудження рецепторів, які перетворюють енергію механічних подразників на сигнали—інформацію для нервових центрів. Таким чином механічна енергія від масажних маніпуляцій перетворюється на енергію нервового збудження, що є початковою ланкою в реакції механізму дії масажу на організм. У результаті перевтілення механічної енергії в теплову масаж діє як термічний подразник на чутливі нервові закінчення, викликаючи нагрівання. Збудження їх викликає рефлекторне розширення просвіту судин. Механічний вплив масажу позначається також на функції м’язових капілярів.

 

            Масаж гарно впливає на шкіру, на всю судинну систему, на суглобово-звязковий апарат, на нервову та дихальну системи, на обмін речовин. Загалом, масаж – головний елемент здорового способу життя. Він знижує рівень стресу в організмі, допомагає розслабити перенапружені та ущімлені м’язи. Багато запальних процесів лікуються за допомогою масажу. Він сприяє активізації лімфатичної системи, підвищенню імунітету та природних механізмів захисту. Регулярний масаж підвищує гнучкість суглобів.